Breaking News

Seo Nedir?          Seo; Arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Arama motorlarının sitenizi bulmasına sitenizin ilgili olduğu konularda ve anahtar kelimelerde arama sonuçlarında çıkmasına yardımcı olur.
          Bir SEO çalışması yapma kararı vermeniz sitenizi geliştirebileceği gibi zamandan büyük ölçüde tasarruf etmenizi sağlar. Web siteniz tasarım olarak mükemmel olabilir hatta içerik olarak çok zengin olabilir fakat bir SEO çalışması yapılmadıysa bu saydıklarımız hiçbir anlam ifade etmeyecektir.
          Bir SEO çalışması yapma kararı vermeniz sitenizi geliştirebileceği gibi zamandan büyük ölçüde tasarruf etmenizi sağlar. Web siteniz tasarım olarak mükemmel olabilir hatta içerik olarak çok zengin olabilir fakat bir SEO çalışması yapılmadıysa bu saydıklarımız hiçbir anlam ifade etmeyecektir.
          SEO bir bakıma internette yapabileceğiniz en ucuz ve etkili reklam yöntemidir diyebiliriz. Çünkü SEO çalışmaları ile sitenize kullanıcıları çok rahat bir şekilde çekebilir satışlarınızı artırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise doğru SEO çalışması yapmak veya yaptırmaktır. Aksi takdirde SEO çalışmaları büyük bir hüsranlar sonuçlanır, sitenize fayda getireceğine zarar getirebilir.

          İki tür SEO çalışması vardır bunlar;

 1.      Site için SEO 
 2.      Site dışı SEO çalışmalarıdır.


            Site içi SEO çalışmalarının amacı Google Botlarının sitenizi çok iyi bir şekilde taramasına olanak sağlamasıdır.
            Site dışı SEO çalışmalarında ise amaç diğer web sitelerin sizin sitenizi ne kadar çok tavsiye ettiğidir buna SEO uzmanları arasında Backlink denmektedir. Site dışı SEO çalışmalarının bir diğer önemli aşaması Sosyal Medyadır.
       Sosyal medyada etkin olunabilmesi için yapılan çalışmalar bir site dışı optimizasyon çalışmalarıdır. Tüm bu nedenlerden dolayı site dışı SEO çalışmaları site içi SEO çalışmalarından daha fazla önem arz etmektedir.

Bir SEO çalışmasında şunlar yapılmaktadır.

 •                       Sitenizin içerikleri ve yapısı incelenir
 •           Web sitenizin geliştirilmesi ile ilgili teknik önerilerde bulunulur
 •           İçerikleriniz geliştirilmeye çalışılır
 •           Anahtar kelime araması yapılır buna göre en uygun anahtar kelimeler siteniz için uygun olduğu önerilir.
 •           Seo Eğitimi verilir.
                SEO çalışmasından bahsetmişken kısaca arama motorlarında üst sıralara çıkmanıza yarayan faktörleri maddeler halinde açıklayalım…

 1. 1     Domain yaşı
 2. 2     Gereksiz bilgilerden arındırılmış bir site
 3. 3     Sürekli güncellenen içerikler
 4. 4     Yayın hayatının sürekliliği
 5. 5     Link inşası
 6. 6     Kalite bir tasarım

           Yukarıda saydığımız bu 6 madde arama motorları tarafından fark edilmenizi ve üst sıralara çıkmanızı sağlayan önemli maddelerdir.

           Kısaca başarılı bir SEO çalışması yaptırmak müşteri potansiyelinizi ve satışlarınızı artıracaktır. İnternette milyonlarca kullanıcının yer aldığı düşünüldüğünde bu siteniz ve kendiniz için inanılmaz bir yatırımdır. SEO çalışmalarından elde edeceğiniz fayda ise bir anda olamamaktadır zaman içerisinde SEO çalışmalarının faydalarını gözle görülür bir şekilde görebilirsiniz.

           Bir web sitesi sahibiyseniz ve halen SEO çalışması yaptırmıyorsanız inanın çok şey kaybediyorsunuz demektir.

Hiç yorum yok