Breaking News

Bilmediğiniz En Güzel Google Chrome Eklentileri

Google, özellikle web teknolojileri alanında adeta Krallığını ilan etmiş durumda. Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran bir çok ücretli ve ücretsiz servise sahip olan şirketin hiç şüphesiz hemen hemen her bilgisayarda veya mobil cihazda yer alan uygulamalarından biri de Chrome Web Tarayıcı uygulaması ve bu yazıda bulunan Bilmediğimiz en iyi chrome eklentileri 2018 listesini sizlerin hizmetine sunacağız.
En iyi chrome eklentileri 2018
Bu günkü makalemizde Chrome uygulamasına eklenebilen ve Chrome’u daha da kullanışlı hale bazı getiren bazı eklentilerden bahsedeceğiz. Eklentilerin tümü Chrome eklentiler sayfasında mevcuttur ve bu eklentileri kullanırken tamamen güvende olacaksınız.
Chrome uygulamasının üstün özelliklerinden bahsettik etmesine de kanayan bir yara haline gelen aşırı RAM tüketimi hala devam etmekte. Örnek vermek gerekirse, şuan yazıyı yazarken bile Chrome uygulamasında sadece üç sekme açık olmasına rağmen sistemimde 1.7 GB RAM alanı Chrome için ayrılmış durumda.
Chrome’un avantajı ve dezavantajları hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra gelelim Chrome’da olmazsa olmaz eklentilere.

1- AdBlock

Olmazsa olmaz eklentilerin en başında gelen eklentidir. Adından da anlaşılacağı üzere, Chrome üzerine eklendiği zaman ağ trafiğinizi izlemeye başlıyor ve daha sonra reklam olarak bildirilmiş olan herhangi bir bağlantı açılmaya çalışıldığında arka planda bağlantıyı blokluyor. İsteğinize göre anlık olarak eklentiyi aktif veya deaktif edebilirsiniz ve girdiğiniz sayfada engellenen reklam sayısını da görebilirisiniz.

2- Browsec

Güvenlik birçok kişi için olmazsa olmazdır. Bu eklenti ücretsiz bir VPN sunucusunu Chrome tarayıcı üzerine ekler. Tek tıkla bağlantınızı gizleyebilirsiniz. Yasaklanmış sitelere erişmek konusunda da son derece iyi bir çözüm sunan uygulama ücretsiz olarak geliyor. İsterseniz aylık 3.3 dolar ödeyerek premium VPN sunucularına geçiş yaparak hızınızı artırabilirsiniz.

3- Video Downloader Professional

Adından da anlaşılacağı üzere gezindiğiniz sayfa üzerinde yer alan videoları doğrudan bilgisayarınıza indirmenize olanak sağlayacak bir eklentidir. Web’de gezinirken bir video içerik karşınıza çıkarsa, eklenti otomatik olarak bu videoyu algılar ve üzerinde bir indirme işareti belirir. Bu, indirilmeye hazır bir video olduğunu ifade eder. İşarete tıklayarak videoyu indirebilirsiniz. İndirilen videolar İndirilenler/Downloads klasörüne kaydedilir. Eklenti tamamen ücretsizdir.

4- ColorZilla

Herhangi bir web sitesinde gezinirken bir renk demeti veya resim gördünüz ve içeriğini merak ettiniz. ColorZilla, özellikle tasarımcıların ve geliştiricilerin Chrome eklentiler menüsünde yer alabilir.

5- Google Keep

Web üzerinde gezinirken dikkatinizi çeken bir link, güzel bir söz veya daha sonra işinize yarayabilecek bir bilgi gördünüz ve saklamak istediniz. Google Keep bu noktada çok pratik bir çözüm olabilir. Ve mobil cihazlarınız ile senkronize çalışabileceği için aldığınız bu notlara her yerden erişebileceksiniz.

6- Grammarly

İngilizce metinler yazan kişiler için oldukça kullanışlı bir uygulama. Yazdığınız herşeyi kontrol ederek, ingilizce dil bilgisi kurallarına uygun olup olmadığını kontrol ediyorve ters giden birşeyler varsa sizi uyarıyor.

7- Google Data Saver

Bazen kullandığımız internet kaynağı sınırsız olmayabilir. Örneğin, 4.5G bağlantısı ile internette geziniyorsanız, Google Data Saver eklentisi veri tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Ayrıca bu eklenti zaten Chrome for Mobil için önyüklü olarak geliyor. Çalışma mantığına gelirsek; uzantı etkin olarak çalıştığı zaman tüm verileriniz öncelikle Google sunucularında sıkıştırılır ve cihazınıza sıkıştırılmış veriler gönderilir. Daha sonra bu eklenti sayesinde sıkıştırılmış olan veriler normal formuna döndürülür ve böylece veri tasarrufu sağlanmış olur.

8- Live Start Page

İşlevsellik ve verimliliğin yanında Chrome Tarayıcının görsel özelliklerini artırabileceğiniz eklentiler de mevcut. Live Start Page eklentisi, Chrome için boş sekmelerin arka planına hareketli görseller ekleme imkanı sunuyor.
Bu yazımızda Chrome’da kullanmak isteyeceğiniz bazı eklentilerden bahsettik. Bu eklentiler güvenilirliği Google tarafından doğrulanmış ve Google’ın kendi eklenti yükleme sitesinden yüklenebilen eklentilerdir.

Hiç yorum yok