Breaking News

Şekeri Bırakmanın Faydaları Nelerdir?

Hayatımızın her anında bulunan Şeker; Kilo vermek isteyenlere ilk söylenen şekeri bırakmak, şekerden uzak durulması söylenmektedir. Çayı şekerli, Türk kahvesini bol şekerli, yanında çikolatası, lokumu, pastası, çöreği derken vücudumuza neredeyse her öğünde bol miktarda şeker almaktayız. Şekerin bizi ne kadar mutlu etsede vücudumuza ve sağlığımıza birçok zararlı etkisi vardır. Toz şeker, çukulata v.b. kullanmasanız bile yediğimiz yiyecekler de, özellikle abur cubur yiyeceklerinde şeker fazlasıyla bulunmaktadır. Şimdi şekeri bırakmanın faydaları makalemize başlayalım.
Günün Her Anında Yediğimiz Bazı Yiyeceklerdeki Şeker Miktarları Şunlardır:
1 Ananas: 10 Gram Şeker
1 Kutu Coca Cola: 8.25 Çay Kaşığı Şeker
Üzüm: 4 Çay Kaşığı Şeker
Sütlü Çikolata: 5.75 Çay Kaşığı Şeker500 Ml’lik Portakal Suyu: 10 küp Şeker
Nar: 14 Gram Şeker7 Bardak Çikolatalı Milkshake: 12 Küp Şeker
Mango: 9 Küp Şeker1 Kavanoz Bolonez Sos: 6 Küp Şeker
1 Porsiyon Meyveli Pasta: 5 Çay Kaşığı Şeker
1 Kutu Enerji İçeceği: 5.5 Küp Şeker1 Adet Elma: 4.5 Küp Şeker
Meyveli Dondurma: 25 Buçuk Küp Şeker
1 Elma: 10 Gram Şeker
Şekeri Bırakmanın Faydaları
Özellikle hazır gıdalarda bulunan şeker miktarlarına dikkat edilmelidir. Paketlerin arkasında bulunan tablolardan içinde bulunan miktarlara bakabilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü şekerin günlük kalori ihtiyacımızın yüzde 10’undan fazla olmaması gerektiğini söylüyor. Şekerin vücudumuza faydası olmamakla birlikte birçok zararı vardır. Bildiğiniz üzere şeker üretiminden dolayı şeker hastalığına yakalanan hastalar vardır. Peki, şekeri hayatımızdan çıkarırsak vücudumuzda ne değişimler olur gelin bunlara bakalım.
  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Vücuda alınan fazla şeker oranı bağışıklık sistemini zayıflatmaya yol açar. Savunma sistemini aşırı yormaya başlamaktadır. Şekeri bıraktığınız zaman daha az hasta olursunuz, bağışıklık sistemi güçlenir, diş sağlığınız korunur.
  • Cildi Tazeler, Canlandırır
Vücuda fazla alınan şeker miktarları cildin kolajen ve elastin proteinlereine zarar vermektedir. Cildimiz için tam bir tehlikedir. Verdiği zararlardan en önemlisini cildimizde görmeye başlarız. Özellikle abur cubur tükettiğimizde yüzümüzde oluşan akne ve sivilcelerin oluşumunda etkilidir. Ciltte oluşan kırışıklıklara da sebep olmaktadır. Şekeri bıraktığınız zaman cildiniz daha sağlıklı ve canlı gözükecektir.
  • Beyin Sağlığını Korur
Fazla tüketilen şeker miktarı, kan şekerinin de yükselmesine neden olur. Ayrıca Alzheimer riskine yakalanma olasılığını artırır. Şekeri bıraktığınız zaman hatırlama fonksiyonlarınızın daha iyi çalıştığını fark edeceksiniz. Dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü gibi gibi durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur.
  • Daha İyi Kilo Kontrolü Sağlar.
Şeker miktarı günlük ihtiyaçtan fazla olduğunda karaciğer früktozu yağ olarak depolamaktadır. Pankreas daha fazla insülin üretmeye zorlar. Kendinizi sürekli aç hissetmenize neden olur. Kilo vermek için şeker kullanmayı bırakmanız tam isabet olacaktır.
  • Kalp Sağlığını Düzenler
Yüksek miktarda şeker üretimi kalp hastalıklarına yol açar. Damar tıkanıklığına, kolesterole sebep olur. Şeker alımınızı azaltırsanız kalp atışlarınız düzenlenecek, kalp krizi geçirme riskiniz azalacaktır.

Hiç yorum yok